Chcesz sprzedać złom, metale szlachetne w najlepszej cenie?
Skontaktuj się już teraz! Zadzwoń
Zadzwoń
17 250 07 09
argonium

Które metale to ferromagnetyki?

2012-09-24



Pod pojęciem ferromagnetyków znajdują się takie ciała stałe, które jak sama nazwa wskazuje wykazują właściwości ferromagnetyczne. A zatem w wielkim skrócie twierdząc, metal tego typu charakteryzuje się bowiem dużym stopniem namagnesowania.
 

Wśród najbardziej rozpowszechnionych tak w przyrodzie, jak i w przemyśle surowców zaliczanych do tejże grupy metali znajdują się przede wszystkim kobalt, nikiel oraz żelazo. Ponadto do kategorii ferromagnetyków należą z reguły także i pewne stopy czy też metale przejściowe oraz metale ziem rzadkich. Podstawowym przymiotem opisywanych tu surowców jest zwłaszcza fakt, że dochodzi w nich do tak zwanego zjawiska nasycenia magnetycznego.
 

Z racji różnorodnych stopni namagnesowania ferromagnetyki można podzielić na kilka podstawowych podgrup. Pierwszą z nich są tak zwane ferromagnetyki twarde, a więc takie które posiadają stałe namagnesowanie niezależnie od przekształceń w obrębie zewnętrznego pola magnetycznego. Druga zaś to ferromagnetyki miękkie, a więc te, które w momencie usunięcia pola magnetycznego tracą już swoje namagnesowanie. Trzeci z podgatunków to zaś ferromagnetyki półtwarde, którym przypisywany jest stan namagnesowania jednakże nie trudno jest go usunąć.
 

Ferromagnetyki w postaci żelaza, niklu czy też kobaltu są niezwykle szeroko wykorzystywane w branżach przemysłowych, a w szczególności w wytwórstwie wysokiej jakości magnesów. Co więcej oznaczają się one także znakomitą niezawodnością w przypadku produkcji transformatorów, silników elektronicznych i innych elektrycznych elementów. O szczególnym przeznaczeniu można zaś mówić w przypadku ferromagnetyków półtwardych, które to stosowne są do zapisu danych na dyskach.

W związku z tak dużym znaczeniem charakteryzowanych tu surowców coraz silniej rozpowszechniony okazuje się także skup ferromagnetyków. Metale te są skupowane przez placówki złomowe zarówno razem, jako grupa ferromagnetyczna, jak również możliwy jest ich skup oddzielny – skup niklu, skup żelaza czy też skup kobaltu.

Notowania surowców

Wartość (PLN)
Zmiana (%)
7417,69
-0,28%
32873,54
-0,01%
86,35
-0,57%
5083,86
-1,34%
3601,77
-0,55%
81288,23
-0,44%
8544,67
-0,25%
8778,14
0,00%
9329,29
+0,76%
14,93
0,00%


Powiązane aktualności

Wykorzystanie Kobaltu w przemyśle
Wykorzystanie Kobaltu w przemyśle...
W otaczającej nas przyrodzie znanymi surowcami są przeważnie metale szlachetne takie jak standardowe srebro, złoto czy też platyna bądź kolorowe typu miedź [Cu] [Cu] [Cu] oraz aluminium. Nie oznacza to jednakże, że w przemyśle i wszelakich jego bran
2012-09-05
Zastosowanie niklu w przemyśle
Zastosowanie niklu w przemyśle...
Wśród wielorakich rodzajów metali jakie stale występują w otaczającej nas przyrodzie i tym samym poszczególnych dziedzinach naszego życia znajduje się nikiel. Pierwiastek ten okazuje się wyjątkowo rozpowszechniony na terenie Po
2012-09-11