Chcesz sprzedać złom, metale szlachetne w najlepszej cenie?
Skontaktuj się już teraz! Zadzwoń
Zadzwoń
17 250 07 09
argonium

Cenny złom metali szlachetnych – nie wyrzucaj, sprzedaj!

2020-04-29Metale szlachetne, czyli platyna, srebro i złoto, są wykorzystywane nie tylko do produkcji biżuterii i ozdób – powszechnie korzysta się z nich również w przemyśle. Masz stary sprzęt specjalistyczny, audio, AGD, akumulatory, baterie lub katalizatory? Zamiast wyrzucać te produkty, spienięż je na skupie złomu. Podpowiadamy, czym się kierować, wybierając skup złomu.

Jak działają skupy złomu?

Najprościej mówiąc, skupy złomu zajmują się skupem, przetwarzaniem i sprzedażą surowców wtórnych. Przykładowo Stellmet S.C. specjalizuje się w skupie złomu metali szlachetnych, złomu węglików spiekanych, złomu stali szybkotnących i stali stopowych. Klienci w tym przedsiębiorstwie bez trudu sprzedadzą również złom metali rzadkich oraz złom cyny i niklu.

Mimo że na rynku skupy złomu działają już od wielu lat, to od pewnego czasu do ich funkcjonowania przykłada się szczególną wagę, co ma bezpośredni związek z dążeniem do gospodarki o obiegu zamkniętym. Dla klientów powstawanie kolejnych punktów skupu złomu to dobra wiadomość – na konkurencyjnym rynku można uzyskać lepszą cenę. Pozbywając się niepotrzebnych już sprzętów można zarobić, a jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Wybór skupu złomu – na co zwrócić uwagę?

Skupy złomu działają głównie lokalnie, ale nie zawsze. To główny powód, dla którego nie warto udawać się do skupu działającego w pobliżu miejsca zamieszkania, ale dokładnie zapoznać się z ofertami przygotowanymi przez poszczególne firmy. Dlaczego? Głównym powodem są ceny – każdy skup złomu opracowuje własny cennik. Dodatkowo niektóre wykazują się prokonsumenckim podejściem, proponując:

  • rzetelną analizę składu stopowego, która jest wykonywana w krótkim czasie,
  • odbiór złomu własnymi środkami transportu spod wskazanego przez klienta adresu,
  • płatność od ręki – gotówką lub przelewem.

Taką ofertę przedstawiła klientom wspomniana już firma Stellmet. Dzięki temu, że odbiera ona złom od klienta, nie musi on fatygować się do skupu, a w przypadku złomu o dużej wadze lub gabarytach organizować transportu na własną rękę.

Ile można zarobić na skupie złomu?

Stawki oferowane przez skupy złomu zależą przede wszystkim od rodzaju złomu. Inaczej są wyceniane metale szlachetne, a inaczej węgliki spiekane. W przypadku stali stopowej znaczenie ma zawartość niklu, z kolei w przypadku srebra próba. Jak uzyskać informację o cenniku poszczególnych skupów złomu?

Wiele firm zajmujących się skupem i przetwarzaniem złomu prowadzi firmowe strony internetowe. Również wspomniana firma Stellmet posiada stronę www, na której opublikowany został aktualny cennik. Zapoznanie się z informacjami dostępnymi na firmowych stronach internetowych to najszybszy i najwygodniejszy sposób na to, by zweryfikować aktualne stawki za kilogram poszczególnych metali. Klienci posiadający bardzo duże ilości złomu metali szlachetnych mogą też telefonicznie skontaktować się z pracownikami danego skupu, aby wynegocjować atrakcyjne ceny.

Co dalej dzieje się ze skupionym złomem?

Posiadasz stary sprzęt laboratoryjny, części samochodowe, komponenty maszyn przemysłowych czy dużo nie działającej już elektroniki? Te rzeczy są cenne pod względem zawartości metali szlachetnych. Co się z nimi dzieje na skupie złomu?

Metale szlachetne nabywane przez skupy złomu są przetwarzane – odzyskuje się je z wyeksploatowanych sprzętów, aby następnie wykorzystać je ponownie przy produkcji nowych produkty. Odbiorcami odzyskanych surowców są przede wszystkim firmy produkcyjne działające na całym świecie. W zależności od branż, w jakich funkcjonują i ich specjalizacji, nabywają one wspomniane metale szlachetne, stal szybkotnącą, metale rzadkie, węgliki spiekane czy srebro.

Recykling złomu metali jest bardzo pożądany – to rozwiązanie tańsze niż wydobywanie metali z ziemi. Dodatkowo przetwarzanie i odzyskiwanie wartościowego surowca jest bardziej ekologiczne – to sposób, by skutecznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Artykuł zewnętrzny

Notowania surowców

Wartość (PLN)
Zmiana (%)
7417,69
-0,28%
32873,54
-0,01%
86,35
-0,57%
5083,86
-1,34%
3601,77
-0,55%
81288,23
-0,44%
8544,67
-0,25%
8778,14
0,00%
9329,29
+0,76%
14,93
0,00%

Kursy walut NBP

Symbol waluty
Kurs średni (PLN)
Zmiana (%)
4,2219
0,00%
4,2219
0,00%
4,5865
0,00%
4,5865
0,00%
5,3788
0,00%
5,3788
0,00%
3,8808
0,00%
3,8808
0,00%