Iryd – do czego służy?
Wśród metali szlachetnych jednym ze zdecydowanie mniej popularnych niż złoto, srebro czy platyna okazuje się iryd. Iryd jest to surowiec niezwykle cenny, wartościowy i drogi jednakże rozpowszechniony tak w przyrodzie, jak i w przemyśle na znacznie mniejszą skalę niż ma to miejsce w przypadku innych podobnych metali. Mimo tego jednakże, że jego zastosowanie jest bardzo rzadkie jest również i istotne.
W przypadku irydu warto stwierdzić, że jest to srebrzystoszary metal zaliczany do grupy platynowców ciężkich. Ponadto posiada on dość małą reaktywność chemiczną. Jest z jednej strony bardzo kruchy, a z drugiej dość trwały. Ponadto okazuje się mało aktywny w temperaturze pokojowej. W reakcje różnego typu wchodzi dopiero po ogrzaniu i połączeniu z fluorem, chlorem, fosforem i siarką. Nie ulega natomiast rozpuszczeniu przy styczności z kwasami nieutleniającymi.
Jeżeli chodzi o zastosowanie irydu w przemyśle to należy dodać, że jest on stosowany do wytwórstwa profesjonalnych i specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Ponadto z irydu tworzone są również jednostki długości (przykładowo metr) oraz odważniki.