Nielegalne wydobycia metali rzadkich w Chinach
Na obszarze Państwa Środka w roku minionym wydobyto łącznie mniej więcej 40 tys. ton surowców ziem rzadkich, które następnie poddane zostały nielegalnemu obrotowi.
Na takie dane wskazuje Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji. W związku z coraz częstszym procederem wprowadzona zostanie gruntowna kontrola, mająca na celu redukcję tego rodzaju działań. Sprawę wnikliwie omówiono w trakcie realizowanego w bieżącym miesiącu Forum Przemysłu Pierwiastków Ziem Rzadkich w Baotou. Zdaniem specjalistów na taki stan rzeczy wpływ mają wprowadzone dwa lata temu nowe rozporządzenia, których celem jest regulacja polityki państwa w zakresie gospodarowania tymi pierwiastkami. Wcielenie nowo opracowanych zasad pociągnęło za sobą mniejszą opłacalność produkcji, a co za tym idzie również i wzrost liczby przemytników oraz nielegalnych wytwórców. Jak wskazują najświeższe statystyki, w ciągu zaledwie roku zamknięto 14 kopalń na obszarze Państwa Środka, które funkcjonowały bezprawnie.
Na chwilę obecną wydobycie metali ziem rzadkich wywołuje coraz to większe zainteresowanie w wielu rejonach. W szczególności obrotem tymi surowcami zainteresowane są Stany Zjednoczone, Tajlandia, Brazylia, Australia, Indie oraz Rosja.