Stal automatowa i transformatorowa – zastosowanie
Mianem stali automatowej określa się wysokiej jakości stal, która to stosowana jest głównie do wytwórstwa elementów drobnych. W skład chemiczny tego typu surowca wchodzi przede wszystkim ściśle określona ilość siarki – przeważnie do 0,35% oraz fosforu – maksymalnie do 0,15%.
Dzięki tak dokładnemu połączeniu stosownych materiałów możliwe okazuje się zwiększenie trwałości otrzymywanego stopu oraz jego odpowiednie wzmocnienie. Stąd też wykorzystanie owej stali w przemyśle i różnorodnych jego gałęziach jest dość szerokie. Ujednolicając podkreślić należy, że stal automatowa rozpowszechniona jest głównie w dziedzinie produkcji niewielkich części, które nie są narażone na zbyt duże obciążenia. A zatem z tego rodzaju surowca konstruuje się rozmaite śrubki, podkładki oraz nakrętki. Nierzadko ze stali tej powstają również pręty oraz druty. Skrupulatnie obrobiona stal automatowa jest zaś popularnie używana w automatach. Nie wymaga to zaś zbytniego nakładu ludzkiej pracy więc jest jak najbardziej opłacalne.
Stal transformatorowa z kolei najprościej twierdząc jest mieszaniną metali cechujących się wielorakimi właściwościami magnetycznymi. Jest to stal niskostopowa, która wykazuje dość podwyższoną zawartość krzemu. W konsekwencji zastosowania dokładnie określonej proporcji możliwe okazuje się użycie otrzymanej w ten sposób stali do masowego wytwórstwa tak zwanej blachy transformatorowej.