Trwałość węglików spiekanych
Węglikiem spiekanym określany jest surowiec narzędziowy jaki tworzony jest z metali typu tytan, wolfram, cyrkon, chrom czy też tantal. Aby tworzywa te przypominały węgliki muszą one ulec wpierw odpowiedniemu rozdrobnieniu, a następnie sprasowaniu w warunkach wysokich temperatur oraz odpowiedniego ciśnienia.
Do tego, aby węgliki spiekane miały swoje rozmaite właściwości fizyczno-chemiczne konieczne okazuje się przede wszystkim zastosowanie określonego „spoiwa” scalającego w postaci przeważnie wanadu, niklu oraz kobaltu. To sprawia, że otrzymane węgliki stają się po prostu bardzo odporne, mocne i wytrzymałe. Ponadto są one niewrażliwe na ścieranie. Ich wadą jest jednakże duża kruchość.
Aby węgliki spiekane mogły znaleźć zastosowanie w rozległych gałęziach przemysłu niezbędne jest ich wzmocnienie co osiągnąć można chociażby za pośrednictwem dodatków w postaci innych surowców. Dlatego też z materiału tego w czystej postaci konstruuje się jedynie małe płytki, które montowane są bezpośrednio przy korpusie narzędzi, zwłaszcza skrawających. Dodatkowo dochodzi do ich powlekania kilkoma warstwami materiałów takich jak TiC czy Al2O3.