Węgliki spiekane – zastosowanie
Węgliki spiekane stanowią jeden z głównych surowców narzędziowych, który wraz z biegiem czasu zyskuje coraz to szersze zastosowanie w otaczającym nas przemyśle i jego różnorodnych branżach. Generalnie rzecz biorąc w skład opisywanego materiału wytwórczego wchodzą z reguły metale takie jak tantal, wolfram oraz chrom, cyrkon i niob.
Aby móc otrzymać węgliki spiekane wymagane jest przede wszystkim specjalne sprasowanie do jakiego dochodzi wyłącznie przy wysokich temperaturach. W materiałach tych funkcję swego rodzaju spoiwa stanowi natomiast zazwyczaj kobalt lub wanad. Z racji wykorzystania w procesie produkcyjnym tak szerokiej gamy wartościowych metali oraz stworzenia dla nich optymalnych warunków możliwe jest zapewnienie wytwarzanym z węglików elementom ogromnej wytrzymałości, trwałości i twardości. Nie są one zatem ani zbytnio podatne na ścieranie, ani tym bardziej łatwe do uszkodzenia.
W sferze zastosowania węglików spiekanych warto natomiast podkreślić, że stanowią one podstawę w wytwórstwie rozmaitych części narzędzi różnorodnego rodzaju. I tak przykładowo z materiału narzędziowego scharakteryzowanego w niniejszym artykule tworzy się masowo liczne wiertła, frezy, jak również profesjonalne noże tokarskie. Ze względu na ich wysoką jakość oraz niezawodność są one stosowane przeważnie do skrawania, przykładowo stali hartowanej, porcelany czy też blach. Idealnie sprawdzają się one również podczas zbrojenia sprzętu górniczego oraz w wytwórstwie głowic wiertniczych i wierteł dentystycznych.
Z racji tak dużego znaczenia tego materiału narzędziowego, szeroko prowadzony jest w związku z tym również skup węglików spiekanych w prężnie działających na rynku placówkach skupu złomu.